Many people make excuses for eating healthy. They say it’s too expensive or they don’t have time to make home-cooked healthy meals in their busy lives. When in reality, you can buy a full day’s worth of nutritional food for the same cost of ONE meal at a fast food restaurant. I found this out by my own personal experience of changing my eating habits and preparing my lunches for work ahead of time, compared to eating out daily.

Due to my work schedule, I wouldn’t be home for the afternoon and evening. As a result of being on the go and also far away from home, most of my meals were purchased from any drive-thru located near my work. I would spend an average of $10-15 dollars on my lunch and found myself spending hundreds of dollars each month. So, I decided to start checking weekly ads at my local supermarkets to see if I had less expensive options. I made a list of each food group I needed, protein, fruits, vegetables, and grains, and filled up my list with items that I can turn into a full nutritional meal but I would also enjoy. I bought enough of each food group for a week’s worth of food and went home and started to prep each item on my planned menu. I cooked all the food in bulk and used individual serving containers to separate the proportions evenly so I wasn’t eating less or more one day of the week.

After a month of preparing healthy meals, I was able to save a tremendous amount of money by changing my eating habits. I was spending more money once a week instead of spending a little bit of money each day on food. I noticed I not only had more money in my bank account, but my mood and overall health had been affected in a positive way.

First, to save money, I would begin by meal prepping. Choosing recipes that have similar ingredients made it easier to buy items in bulk, therefore, making each meal cheaper as I started to purchase larger amounts. I would find recipes online from popular websites such as Pinterest, to find healthy ideas that were appetizing to me and packed with flavor. As a result, I would end up spending only about 2 dollars per a meal each day. When I first started meal prepping, I did have to purchase some basic staple items for dishes (spices, oils, flour, etc.) I understand these items could be a little pricey, if not on sale, but due to their long shelf life, I only have to purchase them every 3-6 months or as needed.

I would start to check weekly sales at local supermarkets to compare prices. Checking each store’s prices would help me save even more money on more expensive items, such as protein and produce. I would do this to avoid spending unnecessary money on overpriced foods. For the area where I live, we receive our ads on Tuesday and would take effect the following day on Wednesday. I would make my shopping list ahead of time, during the week, based on the sales each store had listed. But, due to my hectic work schedule I would not be able to go shopping until Sunday.

Many people make excuses for eating healthy. They say it’s too expensive or they don’t have time to make home-cooked healthy meals in their busy lives. When in reality, you can buy a full day’s worth of nutritional food for the same cost of ONE meal at a fast food restaurant. I found this out by my own personal experience of changing my eating habits and preparing my lunches for work ahead of time, compared to eating out daily.

Due to my work schedule, I wouldn’t be home for the afternoon and evening. As a result of being on the go and also far away from home, most of my meals were purchased from any drive-thru located near my work. I would spend an average of $10-15 dollars on my lunch and found myself spending hundreds of dollars each month. So, I decided to start checking weekly ads at my local supermarkets to see if I had less expensive options. I made a list of each food group I needed, protein, fruits, vegetables, and grains, and filled up my list with items that I can turn into a full nutritional meal but I would also enjoy. I bought enough of each food group for a week’s worth of food and went home and started to prep each item on my planned menu. I cooked all the food in bulk and used individual serving containers to separate the proportions evenly so I wasn’t eating less or more one day of the week.

After a month of preparing healthy meals, I was able to save a tremendous amount of money by changing my eating habits. I was spending more money once a week instead of spending a little bit of money each day on food. I noticed I not only had more money in my bank account, but my mood and overall health had been affected in a positive way.

First, to save money, I would begin by meal prepping. Choosing recipes that have similar ingredients made it easier to buy items in bulk, therefore, making each meal cheaper as I started to purchase larger amounts. I would find recipes online from popular websites such as Pinterest, to find healthy ideas that were appetizing to me and packed with flavor. As a result, I would end up spending only about 2 dollars per a meal each day. When I first started meal prepping, I did have to purchase some basic staple items for dishes (spices, oils, flour, etc.) I understand these items could be a little pricey, if not on sale, but due to their long shelf life, I only have to purchase them every 3-6 months or as needed.

I would start to check weekly sales at local supermarkets to compare prices. Checking each store’s prices would help me save even more money on more expensive items, such as protein and produce. I would do this to avoid spending unnecessary money on overpriced foods. For the area where I live, we receive our ads on Tuesday and would take effect the following day on Wednesday. I would make my shopping list ahead of time, during the week, based on the sales each store had listed. But, due to my hectic work schedule I would not be able to go shopping until Sunday.